Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Калофер се изви традиционното мъжко хоро

Снимка: БГНЕС

Стотици мъже изиграха традиционното хоро в студените води на река Тунджа в Калофер. Облечени в народни носии и с националния трибагреник в ръце, под съпровода на гайда и тъпан, те изпяха народната песен “Залюбила е Василка“.

След отслужената тържествена литургия в църката “Свети Архангел Михаил” отец Димитрий хвърли в реката богоявленския кръст, който беше хванат от шестгодишния Мартин.

Честваме големия християнски празник Богоявление

Хиляди хора от цялата страна се стекоха за ритуала в Калофер и много от тях пожелаха да влязат в Тунджа. Правилото обаче изисква гостите да изчакат местните участници първи да се потопят в студените води.

Хвърлянето на кръста се извършва на много места в страната. В столицата ритуалът ще започне в 13,00 ч. на езерото в ж.к. “Дружба”.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Поход към Дряновския манастир отбелязва 149-ата годишнина от Априлската епопея

Туристическото дружество "Бачо Киро" организира тази събота, 10 май, туристически поход до Дряновския манастир по повод 149-ата годишнина от Априлската епопея. В похода ще се включат и туристически дружества, както и групи от..

публикувано на 10.05.25 в 06:00

Президентът Румен Радев дава ход на референдум за въвеждането на еврото

В обръщение към народа държавният глава Румен Радев обяви, че внася предложение в Народното събрание за провеждане на национален референдум. Въпросът в него е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 година"...

публикувано на 09.05.25 в 20:45

В 11 области на Южна България ще има жълт и оранжев код за опасни валежи

В събота минималните температури ще са от 8 до 13°. В София ще е около 9°. През деня ще е облачно с временни разкъсвания на облачността над западните райони. В южните и източните части от страната ще вали дъжд, по-значителни ше са количествата в..

публикувано на 09.05.25 в 18:30