Поетът с неспокойна душа Пейо Яворов е роден в самото начало на календарната година – на 1 януари 1878 г.в град Чирпан. Родната му къща е запазена до днес, като точно преди 70 години тя е превърната в музей. От 13 до 21 януари 2024 г. там се провеждат 56-ите поред Яворови дни. Събитията ще са не само в Чирпан, но и в Стара Загора и гр. Раднево.
В програмата е включена премиера на "Тренът" – постановка по мотиви от "Хайдушки копнения" на Яворов. Обичаната поетеса Маргарита Петкова ще произнесе и тържественото слово при откриване на празниците. Ще има и премиера на поетичната ѝ книга "Още бели нощи" – на 14 януари в къща музей "П. К. Яворов".
За 15 януари пък е предвидена премиерата на документалния филм "Интимно за кръга "Мисъл" на режисьора Илия Костов. На следващия ден ще бъде представена и книгата "Яворов" на проф. Димитър Михайлов. Последното събитие в програмата на Яворовите януарски дни е на 21-ви, в Художествената галерия на Раднево, където ще се състои вечер под надслов "Яворов – втората еманация на българския гений".
Вижте още:На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за пиано и оркестър №1 и Симфония №4 на Пьотр Илич Чайковски – един от най-обичаните класици на всички..
На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..
Малки и големи жители и гости на София могат да станат част от литературния живот на столицата, да се срещнат със света на книгите и да открият нови автори и вдъхновения в рамките на популярно литературно събитие, организирано от Асоциация "Българска..
На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за..