България, Турция и Румъния подписаха в Истанбул споразумение за съвместно разчистване на плаващи мини в Черно море, попаднали в акваторията, заради войната в Украйна. Мисията ще гарантира сигурното корабоплаване.
Миночистачите ще патрулират в района до края на морската граница на Румъния в Черно море, която е при Сулинския канал или втория ръкав в делтата на р. Дунав. Преимуществено ще се провеждат действия в териториалните води и изключителните икономически зони на участващите страни.
Изпълнителен орган за вземането на решения, управление, консултации и ръководство на операциите ще е Комитетът за Противоминната военноморска група, състоящ се от началниците на Военноморските сили на трите държави. График за провеждане на операции в определени райони, ще се посочват от Комитета за 4 периода по 15 дни в една календарна година, предават БТА и БГНЕС.
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската гара във Варна и беше посрещнат с военен ритуал. Корабът е изминал 19 725 мили за 155..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от Скопие. По същество нямаше продуктивна атмосфера. Македонските колегиотказаха обсъждане на съвместни..
През 1992 година едно дете от Грузия събира целия си живот в малка черна платнена торбичка, за да избяга от ужаса на бомбите…Войната през очите му –..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина отваря врати за любопитните към книжното ѝ богатство. От там уточняват, че книжният фонд на..
В "България днес" на 15 април слушайте: 0 1 : 47 - Актуална информация от България и света 13 : 07 - Прогноза за времето у нас и..