Със специална програма в столичния Дом на киното днес ще бъде отбелязана първата прожекция на български филм, състояла се преди 109 години. Домакин на събитието е бил софийският "Модерен театър", където столичната публика гледа първият български филм "Българан е галант" – негов създател, а и изпълнител на главната роля е Васил Гендов, крежисьор на общо четиринайсет филма.
По повод събитието от родната кино история, днешните почитатели на българското кино ще могат да избират от множество заглавия. "Подбрали сме филми, които се отличиха с постижения през изминалата 2023 г. на фестивалите за игрално кино "Златна роза" и за документално и анимационно кино "Златен ритон", казаха от Националния филмов център.
Ще бъдат прожектирани филмите "Следа” – с награда за анимационен филм на "Златен ритон", "Тихо в снега” – с награда за късометражен игрален филм на "Златна роза", и "Киноекстремисти” – с награда на Националната филмотека в рамките на "Златен ритон".
В честването на Деня на българското кино ще се включат всички арт кина в столицата – "Одеон", "Г8", "Евросинема", Сцена "Дерида", "Влайкова", Lucky, както и салони в Пловдив и Варна. Прожекциите ще бъдат с вход свободен.
Вижте още:
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..
Късометражният филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи" – копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения, и "Стажантът" с участието на актрисата Мария Бакалова са продукциите с българско участие, включени в надпреварата за..
Петима автори и четирима преводачи ще са резиденти на Къщата за литература и превод през 2025 г. Писателите ще работят върху свои проекти, а преводачите ще търсят нови български автори и заглавия за превод, които да предложат на подходящи..