Бюст-паметник на поета революционер Христо Ботев беше открит в молдовското село Валя Пержей. Българският консул в Тараклия Любомир Димов свали покривалото на монумента във фоайето на местното училище, заедно с председателя на Асоциацията на българите по света Младен Станев.
Церемонията е част от отбелязването на 50-ия юбилей на лицея, който носи името на поета.
"Теоретичният лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей е единствено учебно заведение в Молдова, което носи името на този гениален поет и революционер", припомни директорката на училището Ана Колчева. А в поздравлението си посланикът ни в Кишинев Мая Добрева пожела на лицея и в бъдеще успешно да изпълнява своята роля на просветно средище, съхраняващо българската идентичност и самосъзнание сред сънародниците ни в Молдова.
"В Тараклия, в Молдова, в Бесарабия винаги сме говорили за това, че тук е другата България – тук се спазват традициите, тук да се наричаш българин е гордост, защото при нас, в България, тази дума започва по малко да губи своя смисъл", каза пред новооткрития паметник един от инициаторите за поставянето му – Младен Станев.
На събитието се събраха ръководителите на район Тараклия, местните власти, представителите на български културно-образователни и обществени организации в Молдова и България, ученици и преподаватели.
В Теоретичния лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей се обучават 274 деца, на които преподават 30 учители.
Вижте също:
Жители на десетки градове в Европа, САЩ и Канада вече видяха хитовия български филм за професионалния и личен живот на легендарния ни футболист Георги Аспарухов. Но "Гунди – легенда за любовта" продължава обиколката си. От "Арт театър - Берлин"..
По информация на посолството на България в Пекин към момента няма постъпили сигнали за пострадали български граждани при земетресението в Тибет, Китай. Това са съобщили за БТА от Министерството на външните работи. Най-малко 95 души са..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..