Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова група български изследователи пристигна в базата на Антарктида

Снимка: БТА

Военният научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ достигна о-в Ливингстън, които е част от архипелага Южни Шетландски о-ви. Корабът пусна временно котва край Ливингстън, за да слезе част от третата група на националната антарктическа експедиция в българската база „Св. Климент Охридски“. След кратък престой корабът продължи своя курс към о-в Дисепшън, където да разтовари провизии и строителни материали, превозени за испанската полярна база „Габриел де Кастия“. След като пренощува край острова, българският кораб ще се завърне в залива на Ливингстън, където да пусне трайно котва.

Нова група участници в 32-та Национална антарктическа експедиция потегли от София на 7 януари, Следващата група от петима участници ще отпътува на 26 януари и ще се ръководи от проф. Христо Пимпирев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Костадин Костадинов

Лидерът на „Възраждане“ се жалва с писма до страните в ЕС заради еврото

Изпратих писма до всички президенти и премиери на държавите в ЕС, в които описвам реалната ситуация в нашата страна - инфлацията, бюджета, нагласите на българските граждани и желанието за референдум. Искаме от тях да не допуснат България да бъде вкарана..

публикувано на 07.06.25 в 12:33

Еврото е гаранция за стабилност, заяви министърът на икономиката

Положителният конвергентен доклад ще се отрази благоприятно на жизнения стандарт на хората и покупателната им способност, както и на бизнес средата в държавата. Това заяви министърът на икономиката Петър Дилов пред БНТ. Той припомни, че процесът е..

публикувано на 07.06.25 в 10:50
Последната българска подводница

България няма пари за подводници и ще се ориентира към морски дронове

Пари за нови подводници няма, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Затова и в проектите за инвестиции в отбраната до 2032 г. няма планове за купуването - било то втора ръка или на малки подводници, допълва и началникът на отбраната адм. Емил..

публикувано на 07.06.25 в 09:52