Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоминистърът Юлиян Попов:

Държавата няма да затваря въглищни централи

Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

Няма да затваряме въглищни централи, пазарът ще ги затвори, той ги затваря и в момента”, заяви пред БНР министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, прогнозирайки, че няма шанс те да функционират след 2030 г. Той припомни, че в момента над 25% от електроенергията се произвежда от възобновяеми източници и то при положение, че предстои да развиваме вятърната енергия.

Повечето частни централи много сериозно обсъждат излизане от въглищата до три години”, каза още Юлиян Попов и посочи възможностите пред тях. По думите му, новата енергетика е комплексна и не разчита на няколко източника на електроенергия, а на десетки и дори стотици технологии. “Голямото решение е инвестиционната среда, която трябва да подобрим”, добави той.

Регионът “Марица-Изток” има потенциала в рамките на 10 г. да привлече 20-30 млрд. лв. инвестиции, ако има регулаторна среда, яснота, предвидимост”, смята министърът.

Според Юлиян Попов справедлива трансформация от въглища и газ към възобновяема енергия означава да не бъдат засегнати значителен брой работни места и енергийно бедни хора.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Фискални мерки удрят домакинствата в Румъния на фона на рекорден дефицит Румъния навлиза в труден икономически период, коментатори очакват кризата да продължи поне година. От 1 август т.г. в страната са в сила нови бюджетно-фискални мерки за..

публикувано на 08.08.25 в 11:10

Жители и гости на Бургас ще наблюдават авиошоу под звуците на хитове от 90-те

Впечатляващо авиошоу съпровожда култовия фестивал за хитове от 90-те години на ХХ век SPICE Musiс. То се изпълнява за първи път в рамките на тазгодишното издание по повод 20 години от създаването на държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура"...

публикувано на 08.08.25 в 07:40

В магазините официално влиза в сила отбелязването на цените и в евро

От 8 август цените на всички стоки в магазините трябва да са и в евро. Превалутирането трябва да бъде по курса 1.95583 лв. за 1 евро, определен от валутния борд и по който беше прието България да премине към европейската валута. С промените в Закона за..

публикувано на 08.08.25 в 07:15