Етническите руснаци в село Татарица просрещнаха Новата година по стар стил. Традицията изисква да се направят символични “засевки”, както и децата да посетят домовете и да разпръснат просо, слънчоглед, жито или царевица с пожелания за добра и богата година, а в замяна да получат паричка или лакомства.
Татарица е населено с руснаци, дошли по тези земи преди повече от 300 г. Според исторически свидетелства великоруските заселници намират убежище в пределите на Османската империя през 1674 г. след потушаването на Булавинския бунт в Русия.
В селото се намира църквата “Покров на Пресвета Богородица“, която е построена през 1750 г. и няма аналог в страната. Камбаната, иконите, свещниците и богослужебните книги са от световноизвестната Киевско-Печорска лавра в Украйна.
За съжаление, храмът не е в добро състояние и се нуждае от ремонт на покрива и подсилване на основите. За целта жителите му са отворили дарителка сметка.Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..