Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Габриел пред Дмитро Кулеба: България ще продължи с подкрепата си за Украйна

Бившият британски премиер Тони Блеър ще бъде застъпник на България за Шенген

Снимка: mfa.bg

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел се срещна в Давос с министъра на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба и с държавния секретар на Обединеното кралство по въпросите на външните работи, Британската общност и развитието лорд Дейвид Камерън. На срещата беше обсъдена помощта за Украйна. Габриел подчерта, че България ще продължи последователно подкрепата си на Украйна. 

По време на срещата с лорд Камерън бяха обсъдени и стратегическото партньорство между България и Обединеното кралство, борбата с нелегалната миграция, иновациите и възможността за партньорство в рамките на програмата на ЕС "Хоризонт Европа" - най-мащабната в света за наука и иновации.

Бившият британски премиер Тони Блеър и неговият Институт за глобална промяна ще бъдат застъпници за българските приоритети. За това се договориха в Давос бившият премиер на Великобритания и българският министър-председател Николай Денков, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. 


Денков е представил основните задачи пред страната ни – членство в еврозоната и сухопътния Шенген, по-силно интегриране в НАТО и гарантиране на сигурност срещу глобалните заплахи. Институтът „Тони Блеър” ще консултира страната ни по отношение на борбата с корупцията, специалните служби, въвеждането на изкуствения интелект в управлението на държавата и работата с гражданите. Блеър работи активно и с Украйна, като подпомага реформите в институциите на държавата, уточняват от правителствения пресцентър. /МИ




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев почете българските воини, загинали във Вуковар

В рамките на официалното си посещение в Хърватия президентът Румен Радев отдаде почит пред паметта на български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война в битката срещу нацизма. Церемонията с военни почести се състоя..

публикувано на 15.07.25 в 16:27

Подготвят програма за привличане на български работници от чужбина

От есента Министерството на труда и социалната политика започва програма за привличане на българи от чужбина. Над 33 млн. евро ще финансират програмата "Избирам България", съобщава 24chasa.bg.  Както информира Радио България преди месец, целта на..

публикувано на 15.07.25 в 11:28
Илияна Йотова

Вицепрезидентът откри 62-рия Летен семинар по българистика в София

"Вие сте най-добрите посланици на България, на българския език и култура по света, най-успешните представители на културната дипломация." С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави участниците в 62-рия Летен семинар по български език и..

публикувано на 15.07.25 в 09:26