На официална церемония в Конституционния съд новоизбраните съдии от парламентарната квота Десислава Атанасова и Борислав Белазелков положиха клетва. От събитието отсъства президентът Румен Радев, който по-рано оспори избора им пред институцията.
Според държавния глава полагането на клетва за спазване на Конституцията на фона на сериозни съмнения за нейното нарушаване е несъстоятелно. “Президентът не приема думите да противоречат на действията, а церемонията да замени принципите”, се казва в разпространената от неговия прессекретариат позиция.
Церемонията обаче уважиха председателят на Народното събрание Росен Желязков, председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков.

“В своята дейност Конституционният съд се уповава на Конституцията, на основните принципи на правото и на Закона за Конституционния съд. През повече от трийсет и две годишното си съществуване Конституционният съд е отстоявал своята независимост, това ще прави и занапред”, заяви председателят на КС Павлина Панова.
Отсъствието на държавния глава от клетвената церемония на новите конституционни съдии не остана без коментар от страна на парламентарно представените партии.
“Сигурно е бил зает нещо, аз не знам програмата на президента”. С тези думи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира отсъствието на Румен Радев от церемонията по заклеването на новите конституционни съдии от квотата на Народното събрание. По думите му, Десислава Атанасова и Борислав Белазелков са били избрани с прозрачна процедура, докато държавният глава в подобна ситуация решава еднолично – “без изслушване, без абсолютно нищо”.
Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски заяви лаконично, че отсъствието на президента няма никакво значение: “Той просто е един гост.”
Неглижирането на церемонията в КС от страна на Румен Радев е добро решение, според лидера на БСП Корнелия Нинова. “Оценяваме го положително, това е нашият призив, той го послуша”, добави тя.
“България вече не е правова държава и няма Конституционен съд”, заяви, на свой ред, лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Той каза още, че партията му спира да вярва в “правораздавателната, съдебната, законовата, правната система” на страната ни и заключи, че ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ са погребали българския закон и Конституция.
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството, икономисти и общественици. Събитието беше организирано съвместно от БАН и Китайската медийна група...
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в конкуренция с 95 заглавия, съобщи БТА. "В рамките на няколко дни спечелихме награда на критиката на..
Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни. Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е разхождал невъзмутимо по улиците , докато не е бил подплашен от преминаващ автомобил. След сигнали на..
Една област в най-бедния регион в ЕС, каквато е печалната слава на българския Северозапад, успява да се нареди в челната тройка в страната ни по степен..
В програмата на Радио България на 26 ноември слушайте: 01:38 – Актуално от България и сънародниците по света 12:48 – Даниела..
Минути преди в Народното събрание да започне второто – финално, четене на държавния бюджет за 2026 г., лидерът на най-голямата парламентарна сила..