Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-турското сътрудничество води до намиране на общоевропейски решения

50 юбилейна среща на външните министри от ЕС във формата "Гимних"
Снимка: Министерство на външните работи

Вицепремиерът Мария Габриел участва в срещата на министрите на външните работи в неформалния формат „Гимних“. Откритият диалог между дипломатите се провежда от половин век. Тазгодишната дискусия е била посветена на Украйна, отношенията ЕС-Турция и ЕС-Африка, съобщи външно министерство.

“От стратегическа важност е ЕС да подкрепя Украйна. България подкрепя създаването на Фонд за подпомагане на Украйна, в който се предвиждат съвместни доставки на европейската отбранителна индустрия, е заявила Габриел. Добрите отношения между България и Турция могат да допринесат за положителен дневен ред и на европейско ниво. "Турция е наш стратегически съюзник в НАТО и заедно отстояваме геостратегическата важност на Черно море. По темата миграция, която е важна и на европейско ниво, отново доброто сътрудничество между България и Турция допринася за опазване на външната граница на Съюза и борбата с нелегалната миграция, Същият потенциал имат и отношения в областта на енергетиката е подчертала ръководителката на българската дипломация. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В края на седмицата – превалявания

В събота , 18 октомври,   минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 9. През деня ще бъде предимно облачно и на много места ще има валежи от дъжд. Временни разкъсвания на облачността ще има над южните райони от страната. През нощта срещу..

публикувано на 17.10.25 в 19:41

Пристигна четвъртият хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздуха

Четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, вече е на българска земя. "Новата въздушна линейка ще бъде базирана в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва..

публикувано на 17.10.25 в 16:47
Снимка: Съвет на ректорите на висшите училища в Република България

Съветът на ректорите предлага да се създадат Дунавски университетски алианси

Създаване на Дунавски университетски алианси предложи председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова на форума "Дни на България в Кечкемет, Унгария“. Идеята е те да включват два и повече университета в държавите, през които тече..

публикувано на 17.10.25 в 13:58