Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургазлии честват Освобождението с изложба за "аргонавтите на свободата"

Снимка: РИМ - Бургас

Изложбата "Аргонавти на свободата - Гарибалди и българите", посветена на 146-ата годишнина от Освобождението от османско владичество на Бургас, ще бъде открита днес в Историческия музей в града. Името ѝ заимства определението, което Джузепе Гарибалди дава за своите бойци по време на "Похода на Хилядата".

На осем пана посетителите ще намерят информация за българи, последователи на Гарибалди, както и за италианци гарибалдийци, свързали по-късно живота си с България.

Сред експонатите са фотографии на обединителя на Италия и на българските участници в гарибалдейското движение Георги Раковски, Димитър Общи, Хаджи Димитър и капитан Петко Войвода. Тук е и портретът на Джузепе Гарибалди, нарисуван от Алесандро Киарапа, който остава дарение за българите в знак на взаимно уважение и привързаност между двата народа. Интересен факт е, че италианският художник създава портрет и на българския революционер Васил Левски.

Акцент в изложбата са също личните вещи на Паскал Станини – гарибалдиец, който след Освобождението се установява в страната ни и работи като служител по ж.п. линията Русе – Варна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България подготвя мащабно представяне на туристическото изложение в Лондон

Министерство на туризма за поредна година организира националното представяне на международното туристическо изложение World Travel Market в Лондон. По време на 45-ото издание на събитието, от 4 до 6 ноември т.г., България ще се представи с рекордно..

публикувано на 02.08.25 в 10:25

Отбелязваме 122 години от Илинденско – Преображенското въстание

С ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника "Илинден" в местността Предела, на 2 август ще бъде отбелязана 122-годишнината от избухването на Илинденско – Преображенско – Кръстовденското въстание .  Община Разлог съобщава, че ритуалът ще се..

публикувано на 02.08.25 в 07:20
Снимка: Посолство на България в Джакарта, Индонезия

Ученици от София представят България на фолклорен фестивал в Джакарта

Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта, съобщи посолството на България в Индонезия във фейсбук. "Българският фолклор ще оживее в сърцето на..

публикувано на 01.08.25 в 19:15