Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Байлово отслужват панихида в памет на дядо Добри

Снимка: Facebook / Кремиковски манастир

По повод шест години от кончината на дядо Добри, на 10 февруари в село Байлово ще бъде отслужена архиерейска заупокойна света литургия, съобщи Софийската митрополия. Богослужбата ще бъде възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит и български патриарх Неофит. 

Дядо Добри е роден на 20 юли 1914 г. в село Байлово и умира на 13 февруари 2018 г., на 103-годишна възраст, в Кремиковския манастир. Хората го наричаха "Божия странник", "Безсребреника" или "светецът от Байлово", заради добротата, скромността му, аскетичният начин на живот и дълбоката му щедрост. Почти всеки ден той ходеше пеша или с автобус до София и пред вратите на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" или на църквата "Св. Седмочисленици" събираше пари, които след това даряваше. 

През 2009 г. дядо Добри дари 35 700 лв. на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и това е най-голямото частно дарение в историята на храма.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пожарът бе на метри от село Плоски.

През нощта е спряно разрастването на пожарите в Пирин

Няма активни огнища на пожара в Пирин. През нощта екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да засегне територии на Национален парк "Пирин".  Силният вятър разнася горските пожари в Пирин..

публикувано на 31.07.25 в 10:48

Фестивал "Страхотна жена" в село Ветрен

Фестивал, възхваляващ женствеността във всичките ѝ нюанси, ще се състои от днес до неделя в силистренското село Ветрен. Името му "Страхотна жена" е дадено от българо-френската певица, цигуларка и актриса Емануела Калчева-Джайма , която е и организатор на..

публикувано на 31.07.25 в 07:10

Пипи се усмихва от кориците на книги на български език в изложба на открито

Издателска къща "Пан" представя изложба "80 години Пипи Дългото Чорапче" с кориците на всички издания за червенокосата лудетина Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, излизали на български език. Събитието ще се състои в..

публикувано на 31.07.25 в 07:00