Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геномните растения ще се въведат в земеделието само при обществена подкрепа

Снимка: freepik.com

България гласува "въздържал се" по предложението на Европарламента за растенията, получени чрез нови геномни техники.  Министерството на земеделието продължава да провежда обществени обсъждания и консултации с учени, за да може националната позиция да е в защита на обществения интерес. Това каза земеделският министър Кирил Вътев на обсъждане по казуса в парламентарната комисия за земеделие.

Българското общество все още не е достатъчно информирано за новите геномни техники, каза министърът. "Хората продължават да бъркат ГМО с нови геномни техники. Има достатъчно  научни доказателства за ползите от новите геномни техники" – смята Вътев и даде пример с медицината, където с геномни продукти се лекуват над 7000 приемани за нелечими досега болести и няма оплаквания от странични ефекти.

Министърът увери, че дебатът в обществото ще продължи докато хората могат да вземат информирано решение: "Ако тази обществена нагласа след достоверно и коректно информиране е против, нашата национална позиция ще е против", заяви Вътев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Рилският комплекс "Мальовица" ни кани на нощно ски каране

Най-запалените скиори вече могат да се спускат по снежните склонове на Рила и в тъмната част на зимния ден. Курортният комплекс "Мальовица" отваря нощното ски каране, съобщава БТА. Условия за т.нар. "нощно каране" ще има всяка събота вечер от 18:00..

публикувано на 18.01.25 в 09:15

В София стартира глобална кампания за правото на всяко дете да расте в семейна среда

Глобална кампания, насочена към правото на всяко дете да расте в семейна среда, беше открита в София по инициатива на правителството на Великобритания. Страната ни е избрана за нейното начало заради изключително успешния опит в деинституционализацията..

публикувано на 18.01.25 в 09:07

Книга представя историята на българския владетелски двор

От печат излезе книгата "Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)" с автори проф. Петър Стоянович и доц. Ивайло Шалафов. Луксозното издание с над 650 снимки, повечето от които се публикуват за..

публикувано на 18.01.25 в 07:05