Допитване сред завършващите ученици от гимназията в Босилеград организираха Община Босилеград и Националният съвет на българското малцинство в Сърбия, информира БТА. Целта е да се разберат нагласите на бъдещите абитуриенти за продължаване на образованието им в България и предпочитанията им към наши университети.
През настоящата учебна година в 12 клас в Босилеградката гимназия се обучават 44 зрелостници. 32-ма от тях посещават учелните занятия на сръбски език и 12 на майчин български език.
Данните от допитването ще бъдат изпратени в българското Министерство на образованието, за да се вземат предвид желанията на бъдещите кандидат-студенти при разпределянето на места по определени специалности, разясни заместник-кметът на Босилеград и председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия Стефан Стойков пред местния радио-телевизионен канал.
Правото си да се запишат в български университети по Постановление № 103, освен завършилите гимназисти от Босилеград, могат да използват и български ученици от вътрешността на Сърбия.
На 22 и 23 февруари представители на Министерството на образованието и науката ще проведат поредната ежегодна кампания за популяризиране на българското висше образование сред българската общност в Сърбия, информира още БТА. На 22 февруари те ще бъдат в Босилеградската гимназия, а на 23 февруари – в училища в Пирот и Цариброд.
По традиция на 21 януари – Бабинден по старому – Изпълнителната агенция за българите в чужбина обяви началото на набиране номинации за Годишната награда "Българка на годината - Света Злата Мъгленска". Номинациите са начин сънарониците ни..
Българските танцови фолклорни състави зад граница се множат и, заедно с българските училища, са едни от важните средища, които обединяват сънародниците ни в чужбина и съхраняват връзката им с корените. Наскоро част от тези танцови формации се..
Мисията на създаденото през юли, тази година, сдружение Pfotenliebe в Клагенфурт, Австрия, е да спасява бездомни животни от България . Една от инициаторките на сдружението е сънародничката ни Даниела Милушева , разказва Блогът на българите в Австрия..
Българските танцови фолклорни състави зад граница се множат и, заедно с българските училища, са едни от важните средища, които обединяват сънародниците..
Мисията на създаденото през юли, тази година, сдружение Pfotenliebe в Клагенфурт, Австрия, е да спасява бездомни животни от България . Една от..
По традиция на 21 януари – Бабинден по старому – Изпълнителната агенция за българите в чужбина обяви началото на набиране номинации за..