Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските реакции по повод смъртта на Навални

| обновено на 16.02.24 в 17:15
Алексей Навални
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският опозиционен лидер Алексей Навални е починал, съобщи днес управлението на затвора в Ямало-Ненецкия автономен окръг, където той излежаваше присъдата си в поправителната колония № 3. По информация на руската Федерална служба, Навални се почувствал зле след разходка и почти веднага загубил съзнание. Екип за спешна медицинска помощ е констатирал смъртта на осъдения след безуспешни опити за реанимация. Причините за смъртта се установяват.

Във Фейсбук страницата си лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира: "Навални е мъртъв?! Не - Навални е убит! Режимът го уби!“. Според Борисов, "това е убийство срещу демокрацията“, затова по думите му е необходим "силен натиск върху Кремъл и повече помощ за Украйна“.

Реакцията на партия "Продължаваме Промяната“, която осъди събитията около смъртта на Навални, също не закъсня. В позиция, изпратена от пресцентъра на партията се отбелязва, че това е "опит за показно систематично и целенасочено убийство на свободната воля, на демокрацията и на смелостта да си опозиционер и борец за справедливост“. В съобщението се казва още, че ПГ на ПП-ДБ "ще внесе законопроект за цялостно въвеждане на всички санкции и мерки срещу режима на Путин и неговите икономически интереси на българска земя“.

В публикация на Фейсбук страницата на Министерския съвет премиерът Николай Денков посочи, че смъртта на Навални е "тъжна новина, която показва защо е важно да ценим демокрацията“. По думите на Денков, "от години Навални е символ на борбата срещу диктатурата в Русия, на борбата за свободно слово, на това, че човек не може да бъде затварян, заради различно мнение“. "Трябва да си представим, че има и друг свят, в който никой не може да казва свободно какво мисли, освен онзи, който е най-отгоре, и могат да те изпратят в наказателна колония“, отбеляза още премиерът и предупреди, че "не трябва да забравяме това, защото се е случвало и в нашата държава“.

По повод кончината на Навални, вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел изказа съболезнования на семейството и близките му. "Силно разстроена съм да науча за смъртта на Алексей Навални", написа Габриел в социалната мрежа "Х".

От своя страна съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков написа във Фейсбук: "Днес Навални победи Путин. Той стана символ на свободата в Русия. Последва и реакция от съпредседателя на Демократична България Атанас Атанасов, който изтъкна: "Без съмнение това е политическо убийство, което трябва да получи възмездие".

"Светът загуби един от най-изявените борци за човешки права и демокрация – написа президентът Румен Радев, в социалната мрежа "Х“. – Затова е изключително важно да бъдат изяснени всички обстоятелства около смъртта на Алексей Навални в затвора и те да станат достояние на международната общност."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален протест на работещите в градския транспорт за по-високи заплати

Работещи в градския транспорт в София, Варна и Русе излязоха на национален протест в столицата под надслов “Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!”, организиран от най-големите синдикати. Демонстрантите..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

Борислав Гуцанов на открит урок за рисковете от вейпове, райски газ и дизайнерска дрога

Социалният министър Борислав Гуцанов ще присъства днес на открит урок в Средното училище с езиково обучение "Александър Пушкин" във Варна, организиран от Държавната агенция за закрила на детето. Събитието е част от кампанията, която информира децата и..

публикувано на 14.04.25 в 06:00

Започва затопляне, но в планините ще вали сняг

В понеделник над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София – около 6°, а максималните – между 13° и 18°, малко по-ниски по крайбрежието на морето, в София..

публикувано на 13.04.25 в 18:30