Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопската теснолинейка с празнична композиция за 3 март

Снимка: БГНЕС

И тази година честването на Националния ни празник 3 март, ще бъде съпроводено от традиционното пътуване със празнична композиция на родопската теснолинейка. За целта БДЖ и Гражданско сдружение "За теснолинейката" готвят развлекателна програма. Влакът ще потегли от гара Септември в 09:30 ч. и ще пристигне в Якоруда в 13:10 ч.

Якоруда, 3 март

Първата спирка ще бъде в гара Цепина, където пътуващите ще могат да разгледат експозицията, проследяваща историята на линията в Дом-музея на теснолинейката. На гара Велинград ги чака изненада, която организаторите пазят в тайна. Преди да пристигне в Якоруда, композицията ще има престой и на гара Аврамово - най-високата гара на Балканския полуостров. Там пътниците ще могат да се разходят и да се снимат на фона красивите родопски пейзажи. След пристигането в живописния град Якоруда, предстои празнично шествие до центъра на града и организирана програма на площада и в местното читалище.

Якоруда, 3 март

Вижте още:

Отпътуването обратно към гара Септември е предвидено за 16:30 ч. от Якоруда. Към състава на празничната композицията ще бъде включен и бюфет-вагон за още по-приятното пътуване по живописния маршрут на теснолинейката, прекосяващ планините Рила, Пирин и Родопите, съобщават от БДЖ.
Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 13 август 2025 г.

В "България днес" на 13 Август слушайте: 01:23 – Актуално от България и сънародниците по света 12:25 – В пика на летния сезон – как ресторантьори и клиенти очакват смяната на валутата? 23:30 – Да избягаме към Своге за..

публикувано на 13.08.25 в 19:00

Максималните температури през деня леко ще се понижат

В четвъртък  минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове над южните и западните райони ще има временни увеличения на облачността. Ще продължи да духа умерен..

публикувано на 13.08.25 в 18:00

Българските деца бъркат родната си граматика с пренесени правила от английския език

Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика БГ", организатор на кампанията "Бъди грамотен". По думите ѝ, много от младежите пишат имената на..

публикувано на 13.08.25 в 09:45