Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седем нови дестинации сред 100-те национални туристически обекта

Епископската базилика на Филипопол в Пловдив
Снимка: БГНЕС

Епископска базилика на Филипопол и късноантичната сграда „Ейрене” в Пловдив вече са част от 100-те национални туристически обекта в България. Това реши Координационният съвет на Националното движение „Опознай България - 100 национални туристически обекта”. В заседанието участваха министърът на културата Кръстьо Кръстев, зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева и председателят на Туристическия съюз Венцислав Венев.

Разгледани са 14 кандидатури, 7 от които са одобрени. Сред тях са Синагогата в София, Историческият музей в Стрелча, Националната обсерватория "Рожен" и Музеят на родопския карст в Чепеларе, Античната митница „Димум” при лагер „Белене” и Историческият музей в Севлиево с крепостта „Хоталич”.

Епископската базилика на Филипопол e най-големият раннохристиянски храм, открит в България и един от най-големите на Балканския полуостров. Датирана е към средата на IV век и вероятно е била епископската катедрала на града. Късноантична сграда „Ейрене” е в подлез "Археологически". Останките от дома на богатия римлянин имат уникални подови мозайки. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага на Qatar Airways да пусне чартърни полети Варна-Доха

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...

обновено на 07.11.24 в 13:12

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05