В последния ден на февруари в концертната зала на Радио Румъния в Букурещ детските радиохорове на двете партньорски медии ще изнесат за първи път съвместен концерт. Концертът е израз на сътрудничеството между Радио Румъния и Българското национално радио, споразумението за което беше подписано в София през 2023 г. от генералните директори Разван Динка и Милен Митев.
"Програмата на този концерт е грандиозна, защото както нашият хор, така и българският хор могат лесно да интерпретират произведения с повишена трудност, добавяйки сценографски елементи, увеличаващи емоцията, предавана на публиката" - казват домакините на събитието в лицето на диригента на Детския хор на Радио Румъния Разван Радос.
Публиката ще се наслади на изключително разнообразен репертоар, като хорът от София под ръководството на диригента Венеция Караманова и пианистката Сиана Атанасова ще изпълни произведения от български композитори и творби на Франц Шуберт, Хидео Кобаяши, Астор Пиацола. В специален аранжимент ще прозвучи и „Бохемска рапсодия“ на Фреди Меркюри.
Детският хор на Радио Румъния е подготвил за концерта произведения от Пабло Казалс, Фроде Фйелхайм, Карл Дженкинс, Серж Фолие, Джон Рътър, Маркос Лейте, Хавиер Бусто, Сабин Пауца, Дан Бучиу и Антон Земан.
Концертът е на 29 февруари от 19:00 часа в концертната зала на Радио Румъния в Букурещ.
Снимки: БНР-Ани Петрова / Радио Румъния-Кристиан Баркан
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..