Пълното присъединяване на България в Шенген ще даде допълнителен тласък на отношенията между България и Гърция, каза гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис, на брифинг в София. Споделяме един обмен по отношение на движението на граждани, посочи гостът и добави, че контактът между хората е много важен и може да бъде развит културният и академичният обмен. На разговорите е обсъдено управлението на водите в река Арда и министър Герапетритис изрази надежда скоро да има споразумение между страните ни.
“Отношенията между България и Гърция са ос на стабилност в Югоизточна Европа. В лицето на Гърция виждаме свой близък партньор в региона, в ЕС и НАТО”, подчерта българският външен министър Мария Габриел. Тя заяви, че за последните три години двустранният стокообмен е нараснал с 1 млрд. евро и вече е рекордните 4.5 млрд. евро.
Между 1,5 – 2 млн. българи посещават Гърция всяка година. Сходен е и броят на гръцките граждани, посещаващи България. Икономическите ни отношения имат голяма динамика, добави Габриел.
„България е втора дестинация за гръцкия износ. Гръцките инвестиции са на трето място в България. Ние сме един общ трансевропейски възел за транспорт на енергия. Даваме приоритет на това направление в коридора Север-Юг“, посочи и гръцкият първи дипломат, предава БГНЕС.
В "България днес" на 11 август слушайте: 04:56 Актуално от българските общности по света 15:50 Съвременното лице на един древен град – как се развива Пазарджик и защо чужденците се установят тук 28:15 Златоград е домакин на Международна..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб – част от Източния некропол на Антична Сердика. Ядрото на некропола е разположено под и около..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките,..
Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..