Закичването с усукани бели и червени конци за здраве в първия мартенски ден е сред най-виталните традиции, която българите споделят, независимо къде се намират по широкия свят. Това е и една от причините родните мартеници да бъдат включени в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от 2017 година.
Трескавата работа по изработването на красиви мартеници започва още през февруари. В нея с много ентусиазъм и творчески идеи се включват и българчетата в неделните ни училища зад граница (близо 400 в 43 държави на шест континента).
В българското неделно училище „Васил Левски“ в Хага мартенската работилница отвори врати още на 18 февруари. Създаването на мартениците е вълшебен момент, който обединява поколенията, които научават повече за българските традиции, които на свой ред трябва да почитат и пазят, напомнят от школото, затова отправиха и специалнa покана към родителите да се включат в творческия процес.
Седмица по-късно, на 24 февруари, своите мартеници създадоха и 30 български деца в Швейцария, научаваме от Българо-Швейцарската асоциация за култура, традиции и просвета „Канатица“.
"С носталгия си спомнихме за времето, когато и ние като деца изработвахме своите мартенички - и с много сълзи в очите, виждайки нашите деца да правят същите мартенички. Децата от българското училище изработваха традиционни мартеници от вълна, прежда и естествени материали. Благодарим на всички български семейства от Монтрьо, Веве, Лозана и Берн, които направиха този празник пълен.
Работилницата се осъществи със съдействието на Министерство на образованието и науката в България."
Изработката на бяло-червени амулети се превърна в истинско забавление за децата от Българско училище „Златен век“ в Нюрнберг, а в резултат се появиха тези чудесни мартеници:
Малчуганите от подготвителната група на Българско училище "Звънче" – Сърбитън, Лондон, пожелават здраве и благополучие във всеки български дом! За своите семейства те изработиха картички с български шевици, мартенички и златна монета за късмет."Мартеницата е един от най-старите и обичани български символи, превърнали се в неотменима част от националната ни култура. Нека тази красива традиция на нашия народ продължава да ни носи надежда и вдъхновение да следваме доброто.
Българската шевица е изкуство, а в него е скрит шепотът на душата. /…/ Всяко истинско и съкровено изкуство минава далеч зад материалното и улавя космическите нишки на живота, за да свърже с тях в тънък възел добро, любов и време", напомнят ни от школото с публикация във фейсбук.
Работилници за мартеници се състояха и на различни места отвъд Океана
Една от тях бе в Първо Българско училище „Васил Левски“ в Лас Вегас. Децата, повечето от които на възраст от 3 до 5 годинки, бяха нетърпеливи да се похвалят със своите красиви мартеници на сътрудника на Радио България там Мария Самичкова. Те разказаха защо е важно да носим мартенички и какво символизира белият и червен конец и си пожелаха много здраве и късмет.
В края на часа дойде време и за една от любимите им песнички, с които децата изпратиха своето пожелание за щастливи и спокойни дни към всички българи по света:
Създаденото през 2017 година Българско училище „Роден край“ в Ню Джърси също организира подобно занимание за своите ученици. В него участваха и малки, и големи, които създадоха пъстри мартенички от мъниста, разноцветни конци, помпони или дори във формата на картички.
Дървото-мартеница е една чудесна реклама за България в центъра на Чикаго и съпътстващо събитие за Националния ни празник 3 март.
Вижте още:
Снимки: Мария Самичкова, Hеделно училище „Васил Левски“ в Хаг, Българо-Швейцарска асоциация за култура, традиции и просвета „Канатица“, Българско училище „Златен век“ в Нюрнберг, Българско училище „Звънче“ – Сърбитън (Лондон), Българско училище „Роден край“ в Ню Джърси, Българо-американската асоциация в ЧикагоВ навечерието на коледните и новогодишните празници Българското училище в Сао Пауло отправи видео поздрав до всички свои ученици, родители, учители и представители на българската общност в Бразилия. "Бъдете здрави, бъдете..
Легендарната музикална група "Фондацията" се готви за концерти в Южна Африка. На 17 януари предстои концерт в Кейптаун, а на 18 януари - в Йоханесбург. "Заповядайте на един запомнящ се концерт. Ще се забавлявате с Иван Лечев, Дони, Славчо от БТР и Венко..
Представители на 4 клуба от Македонската патриотична организация - МПО в Северна Америка се срещнаха в храма „Св. Дух“ в Йънгстаун. Домакин беше местното дружество „Тодор Александров“ от Охайо, което е вече на почти 90 години. Президентката на..