Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба разказва за българите в Западните Балкани през XIX–XXI в.

Изложба "Българите в Западните Балкани през XIX – XXI в.“ се открива днес в 15.30 ч. в галерия "Старата череша" в кюстендилското село Раждавица. Фокусът е поставен върху миналото и настоящото на българите, населяващи четири държави – Албания, Косово, Северна Македония и Сърбия, разположени в част от територията, добила популярност като "Западни Балкани", съобщават от галерията. 

Представените материали са от областта на историята, езика, етнодемографията, културата и традициите на българите в региона – важни свидетелства за съхраняване и поддържане на националната идентичност и памет. 

Събитието е по проект "Българите в Западните Балкани (100 години преди и след Ньой)" към Фонд "Научни изследвания" – Министерство на образованието и науката. Базова организация – Институт за исторически изследвания при БАН. "Поканени са балканци, който обичат балканския бит и култура, който ни обединява, а не ни разделя", отбелязват още от галерията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бялото братство посреща Божествената Нова година

Последователите на духовния учител Беинса Дуно (Петър Дънов), известни като Бялото братство, посрещат на Седемте рилски езера Божествената Нова година на 19 август – Преображение Господне по стар стил. "Това централно събитие в християнството е свързано..

публикувано на 19.08.25 в 07:05

Краткотрайни валежи с гръмотевици и леко захлаждане

През нощта  над по-голямата част от страната облачността ще е значителна и на места, главно в Централна България, ще има валежи от дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад, в източните райони – от североизток. Във вторник..

публикувано на 18.08.25 в 19:05

Променят се правилата за издаване на туристически визи за САЩ

От 2 септември Държавният департамент на САЩ въвежда промени в критериите за освобождаване от интервю при кандидатстване за туристическа виза (B1/B2), съобщиха във Фейсбук от посолството на САЩ в София. Според новите правилa,  повечето кандидати -..

публикувано на 18.08.25 в 16:37