Ученици от Българското училище „АзБуки“ - Рим и Колеферо, функциониращо към Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“ в Италия посетиха България по националната програма на Министерството на образованието и науката „България – образователни маршрути“.
В продължение на няколко дни, покрай националния празник на страната ни, младите българи се запознаха с културно-историческото наследство на София, участваха в работилница за мартеници, гостуваха на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, срещнаха се с талантливата актриса Гергана Стоянова и гледаха представление на Софийската опера и балет.
Извън столицата, образователните маршрути на учениците от неделното училище „АзБуки“ в Рим и Колеферо включиха Пловдив, Сопот, Карлово, Калофер, Казанлък, Шипка и др. Със сигурност полезна и емоционална е била тяхната обиколка, съдейки от споделените впечатления в социалните мрежи.
Идеята на националната програма „България – образователни маршрути“ е да надгражда придобиването на знания чрез преживяване извън класната стая и има специален сегмент, насочен към българските училища зад граница. Целта е да се допълни обучението по български език и литература, история и география на България, което се предоставя от неделните школа в чужбина.
Програмата дава възможност децата да опознаят при посещенията на място не само природните и историческите забележителности на България, но и съвременните българи с техните постижения и стремежи. По-глобалната цел на инициативата е да подпомогне съхраняването на националната, културната и духовната идентичност на българите по света.
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество „Българите в Албания“ – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо..
Ученици от Първо българско училище “Св. св. Кирил и Методий” в Ковънтри участваха в обичая коледуване. “Нашите къщи бяха благословени от коледарите..