Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е домакин на международна гайдарска конференция

Снимка: internationalbagpipeorganisation.com

Български и чуждестранни изпълнители на гайда, както и преподаватели по този традиционен инструмент си дават среща в Пловдив от 8 до 10 март. Това е една от инициативите в страната ни, посветени на Международния ден на гайдата – 10 март. Началото на честването на фолклорния инструмент е поставено преди 12 години от създадената през 1986 г. Международна гайдарска организация. Тя има за цел да съхранява и популяризира историята и умението да се свири на инструмента гайда, за което допринася и международният ден на гайдата.

Тридневната гайдарска конференция в Пловдив се организира за първи път в Източна Европа от Българската национална гайдарска асоциация, с подкрепата на Академията за музикално и танцово изкуство "Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив и под патронажа на Министерството на културата.

Конференцията е международна и включва 50 участници от 18 страни – Австрия, Белгия, Гърция, Испания, Германия, Финландия и други, посочи в интервю за Радио България председателят на Българската национална гайдарска асоциация Петър Янев.

Петър Янев


Тази вечер от 19.00 ч. по повод Деня на жената ще се проведе  концерт с участието само на жени гайдарки в Bee Bop Café в Града под тепетата. Сред изпълнителките ще са и Филиз Илкай от Турция и Надя Васкес от Испания.

Аделина Чолакова, Надя Васкес-Мартинес, Филиз Илкай, Даниела Гайдарова
Съботният ден е отреден за лекциите в конференцията, от които ще научим повече за ролята на гайдата в живота ни от древността до днес.

"Това е инструмент, който е изпреварил времето си, – допълва Янев, – Има сведения, че още император Нерон е свирил на гайда, още през 1-ото хилядолетие преди Христа. Тя е била сакрален инструмент, до който не всеки е имал право на достъп. Използвал се е по няколко пъти в годината в зависимост от провеждането на различните духовни и стопански ритуали".
В неделя свои доклади ще представят учени от Белгия, както и самият Петър Янев, който ще разкаже пред публиката за особеностите на родопския стил на свирене и звукоизвличане.

Снимки: internationalbagpipeorganisation.com, Facebook /Петър Янев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Престижното изложение "Алея на книгата" започва в сърцето на София

Малки и големи жители и гости на София могат да станат част от литературния живот на столицата, да се срещнат със света на книгите и да открият нови автори и вдъхновения в рамките на популярно литературно събитие, организирано от Асоциация "Българска..

публикувано на 08.09.25 в 06:50

Българско културно нашествие в Берлин през септември

Разнообразна и богата културна програма е подготвил Българският културен институт в Берлин за месец септември. Любителите на изкуството могат да се насладят на две големи изложби. Н а 12 септември от 19:00 часа ще бъде открита новата експозиция..

публикувано на 07.09.25 в 13:25

140 кандидати от 30 държави за майсторския клас на Райна Кабаиванска

Сто и четиресет кандидати от 30 държави се включиха в надпреварата за участие в юбилейния XXV Международен майсторски клас на Райна Кабаиванска и Нов български университет, което е рекорден брой за историята на Школата "Кабаиванска", съобщиха от НБУ...

публикувано на 05.09.25 в 14:28