Децата от българското училище "Канатица" се запознаха с достижения на учените в един от най-реномираните световни университети - Федералния технологичен институт в швейцарския град Лозана (École polytechnique fédérale de Lausanne – EPFL).
"Какво удоволствие беше за малките българчета да се докоснат до високите технологии и роботите?! Да експериментират върху себе си резултатите на учените от EPFL!" – това написаха във Фейсбук след посещението си в университета от Асоциация "Канатица", към която действа и едноименното неделно училище.
Най-голям интерес сред децата е предизвикала роботизираната ръка, конструирана за аерокосмически цели и за работа в открития Космос. Учениците усетиха и какво е да бъдеш оператор на робот, като бяха поставени в напълно реални условия на работа, научаваме от училището.
На децата е била представена и най-новата разработката - роботизиран модел, който подпомага движенията на деца с парализа или нарушени двигателни способности. Самите те са синхронизирали соите мускулни движения с модул, който е реагирал на техните движения. Интерес е предизвикал и триизмерният принтер, изработил елемент, който всяко дете е получило като подарък и за спомен от посещението.
Професор Бури, ръководител на лаборатория REHAsist, "отвори вратите буквално и преносно на света на роботиката за българските ученици и подари на всяко дете скъп сувенир - малък електромотор, съставна част от всеки роботизиран модул" - скъп спомен за посещението им в един от най-престижните институти по роботика и изкуствен интелект в света.
Организираното посещение е част от образователната програма на училище „Канатица“ и се провело със съдействието на Евгения Русинова - ръководител проект TREX - приложение на роботиката в медицината за механична тромбоктомия.
Още снимки – в галерията под публикацията
Фото: Асоциация "Канатица" – Швейцария
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската..