Започнаха двудневните консултации при президента с парламентарно представените политически сили, следвайки конституционната процедура за формиране на правителство.
На 11 март разговарите на държавния глава Румен Радев са с ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. За вторник са насрочени консултациите с "Възраждане", БСП и "Има такъв народ".
Според Конституцията след консултациите президентът връчва мандат за съставяне на правителство на кандидата за премиер от най-голямата парламентарната група ГЕРБ-СДС. В Конституцията няма срок, в който президентът трябва да връчи мандата след консултациите. След като го даде на номинирания от ГЕРБ-СДС за премиер, вероятно Мария Габриел, тя ще има 7 дни да го върне с предложение за състав на правителство или да върне неизпълнен мандат. Конституцията предвижда връчване на мандат на втората политическа сили и при неуспех и на трета посочена от президента партия. Ако и третия опит за съставяне на правителство е неуспешен се отива на предсрочни избори.
„Публичната комуникация между партиите сякаш съживи призрака на предсрочните парламентарни избори, въпреки, че промените в Министерския съвет бяха предварително планирани в първите 9 месеца“, каза президентът Румен Радев в началото на консултациите с ГЕРБ-СДС.
Разговорите с държавния глава бяха предшествани от закрити за медиите преговори за между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Вчера разговорите на двете полигически формации за бъдещето на управлението продължиха 11 часа. Участниците в тях отново запазиха мълчание пред медиите. Диалогът продължава, заяви пред президента Мария Габриел.В "България днес" на 12 август слушайте: 00:20 - Актуално от България днес 08:30 - Българското неделно училище "Аз Буки Веди" вече 16 години учи децата на сънародниците ни в Кьолн на българско четмо и писмо – интервю на Диана Цанкова с..
В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната – умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 32..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р..
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..