Българските и румънските външнополитически елити обикновено нямат практиката да разсъждават заедно за своя регион или да мислят за двете страни като дуо. Затова събития като провелата се на 14 март 2024 г. в Букурещ кръгла маса “Една година стратегическо партньорство между България и Румъния. Пътят напред” не могат да не предизвикат медиен и обществен интерес. Конферентната зала на Румънския дипломатически институт беше почти пълна, присъстваха посланици на страни от НАТО и ЕС, румънски външнополитически анализатори и дипломати, както и български журналисти.
Събитието премина под егидата на Дипломатическите институти на двете съседни държави, като техните директори - съответно Лиляна Попеску и Таня Михайлова, подписаха споразумение за сътрудничество, което обновява съществувал по-рано договор за взаимодействие помежду им. Таня Михайлова припомни, че през 2023 г. Българският дипломатически институт е публикувал сборника с изследвания “Румънската външна политика в геополитически контекст и България”. На свой ред Лиляна Попеску сподели, че Румънският дипломатически институт е написал изследване за българо-румънското стратегическо партньорство, което ще бъде публикувано на сайта му в близко бъдеще.
С интерес предизвикаха изказванията на Даниела Гътман - държавен секретар в румънското външно министерство, и Елена Шекерлетова - български заместник-външен министър. И двете подходиха към стратегическото партньорство между двете страни, но по различен начин. Гътман говори повече за контекста, в който това партньорство се разгръща - например как едно координиране на външните политики в Югоизточна Европа може да изиграе позитивна роля за приобщаването на региона към ЕС. Тя засегна и темата за Глобалния юг, който се превръща във все по-важно и интересно пространство за Запада, към който Румъния и България принадлежат.
Шекерлетова се фокусира повече върху самите българо-румънски отношения, тяхната динамика и постигнатото в българо-румънското стратегическо партньорство през изминалата година. Нейното послание бе и мотивационно - с фрази, които подчертаваха нуждата двете страни да взаимодействат и потенциала, който две съседни държави могат да си осигурят една на друга.
Поанта на събитието бяха речите на българския посланик в Румъния Н.Пр. Радко Влайков и на румънската посланичка в София Н.Пр. Бръндуша Предеску. Влайков подчерта, че е изключително доволен от бързината, с която бе подписана декларацията за стратегическо партньорство. Той припомни, че между подписването на договора за моста при Видин-Калафат и завършването му са минали 12 години. И призова двете външни министерства да положат нужните усилия, така че новият мост при Русе-Гюргево да бъде финализиран за 4 години, след като бъде сключен договорът за него. Според Влайков бизнесът в двете страни е показал, че може да бъде много ефективен и подобен срок е реалистичен.
Бръндуша Предеску също говори позитивно за динамиката на българо-румънските отношения през последната година. Тя спомена, че и двамата с нейния колега Радко Влайков са имали много работа през този период. И държеше да се знае, че международният контекст, в който българо-румънските отношения се разгръщат, е благоприятен за тяхното развитие. Според посланик Предеску, когато говорим за изграждане на инфраструктура в българо-румънските отношения, не трябва да имаме предвид само големите инфраструктурни проекти, а и създаването на връзки между хората от двете страни.
Събитието бе повод за много неформални разговори между български, румънски и други дипломати след неговото приключване. То бе знак за усилията на българските и румънските външнополитически елити да мислят заедно за своя регион и за международните отношения. Би било чудесно, ако подобни опити се превърнат в практика и се случват не само на знакови годишнини. Българо-румънското стратегическо партньорство ще заживее своя истински и самоподдържащ се живот, когато не само дипломатите и политиците, но и обикновените хора започнат по естествен начин да правят неща заедно.
Снимки: Владимир Митев
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..