Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриарх Кирил: "Паметно ще остане за мен братското общение със Светейшия Патриарх Неофит, чийто светъл образ пазя завинаги в сърцето си"

Снимка: БГНЕС

По повод кончината на Българския патриарх Неофит и Митрополит Софийски, Руският патриарх Кирил изказа съболезнованията си към българското духовенство. Посланието, адресирано до Светия Синод на БПЦ, е публикувано на сайта на Руската православна църква. В него, от името на Руската православна църква, Руският патриарх поднася дълбоките си и искрени съболезнования, във връзка с новопреставления български патриарх Неофит.

С личното му благочестие и вярност на Църквата Христова, с молитва и с многогодишния ревностен труд в духовното лозе на българското Православие напусналият ни светител си отвоюва наистина добро име и голяма слава (Притч. 22, 1)", посочва патриарх Кирил и припомня, че патриарх Неофит „нееднократно е посещавал пределите на Руската църква, чиито верни чеда бяха изпълнени с искрена любов и уважение към него".

Патриарх Кирил отбелязва, че по време на първата си архиерейска визита в Москва през 2013 г., патриарх Неофит е осветил основния камък на храма в чест на бележития син на българския народ Св. Киприан, митрополит Киевски, Московски и на цяла Русия. "С активното участие на Негово Светейшество нашите църкви прославиха св. Серафим (Соболев) Богучарски", посочва още Руският патриарх и завършва с думите:

"Паметно ще остане за мен братското общение със Светейшия Патриарх Неофит, чийто светъл образ пазя завинаги в сърцето си. Милостивият Господ да упокои душата на верния Си раб в селенията на праведните, където няма болест, нито скръб, нито въздишка, но живот безкраен. Вечна и блажена памет на новопредставления Патриарх Неофит".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка:  Facebook/ Дефиле на младото вино

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив омайва с аромати и духа на традицията

Седемнадесетият пореден празник на младото вино в Пловдив беше открит официално на 21 ноември . Виненият маратон, който ще продължи през целия уикенд обещава  незабравимо кулинарно и културно пътешествие сред автентичната атмосфера на Стария град..

публикувано на 22.11.25 в 09:05

Дни на турската култура в Балчик

Дни на турската култура ще се проведат на 22 и 23 ноември в Културен център "Двореца" в Балчик. Събитието под мотото "Посоки Турция" се осъществява с участието на културни институции от страната. Сред участниците са Народно читалище "Мевляна – 2012",..

публикувано на 22.11.25 в 06:00

Ще е топло и ветровито с възможни валежи на югоизток

В събота  минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна България. През деня ще има променлива облачност, по-значителна над северните райони, следобед и над..

публикувано на 21.11.25 в 18:30