На 17 март се навърши една година от кончината на отец Александър Чъкърък. Той дълги години, всеотдайно работеше за възстановяването и запазването на двата български храма в Одрин и националните традиции в града.
По този повод вицепрезидентът Илияна Йотова откри барелеф на отец Александър в църквата „Св. Георги“ в Одрин, предава пратеникът на „Радио България“ Дарина Григорова. „Всяка минута от живота му бе посветена на опазване на православната вяра, на българския език, на укрепването на българската общност. Отец Чъкърък беше един от най-добрите посланици между България и Турция“, каза на церемонията вицепрезидентът. Тя благодари на съпругата на свещеника Мария Чъкърък, че продължава да ръководи българското неделно училище „Иван Вазов“ и Народно читалище „Просвета“. То е единственото българско читалище в чужбина. Йотова увери Мария Чъкърък в подкрепата на президентската институция за тяхната дейност.
След заупокойната молитва архимандрит Атанасий каза: „Когато служим на Бога ние заставаме пред Светия престол, въздигаме ръце и се молим за всички. Аз вярвам и съм сигурен, че в този момент отец Александър е застанал пред Божия престол и се моли за всички, които бяха с него в тези години, когато той пазеше и бранеше светото православие“.Преподаватели от Българо-украинския културно-образователен център "Медиа" в Украйна преминаха обучение по български език и литература в чуждоезикова среда в Шумен, съобщи БТА. Квалификационните курсове бяха организирани от Шуменския университет..
Парламентарната група за приятелство “България – Молдова” кани сто български деца от Молдова да посетят Майка България от 7 до 13 септември т.г. Инициативата е на Българската община в Република Молдова . Децата от българските общини на градовете..
Групата за народни танци "Хляб и сол" в Дъблин, Ирландия, ще бъде организатор и домакин на събития, част от Историческия фестивал в града (Dublin festival of history), предаде БТА. "Историческият фестивал е ежегодно събитие, което обединява..