Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители от неделните училища в чужбина - с България в сърцето и в Португалия

11
Ученици от неделното училище в Лисабон
Снимка: Красимир Мартинов

С открит урок по родолюбие в Българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" завърши образователният форум в Лисабон, Португалия, събрал учители от наши неделни училища зад граница, експерти от Министерството на образованието и науката, преподаватели от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски"

В продължение на три дни всички те дискутираха и споделяха личен опит в преподаването по История и География на България, усвояваха иновативни методи и получаваха практически насоки за поднасянето на материалите по двата предмета в училищата ни зад граница, които се посещават от български деца, растящи в чуждоезикова и в мултикултурна среда.


В открития урок по родолюбие в БНУ "Св. Св. Кирил и Методий", с помощта на своята любима учителка и основател на училището Румяна Давидова, учениците показаха на гостите какво знаят за българската история, как говорят и рецитират на български език. С възхита присъстващите узнаха, че някои от възпитаниците на училището с лекота усвояват по 3, 4 и дори по 6 езика.


Преди часа си, децата и техните родители се помолиха и запалиха свещ в параклиса в двора на училището, почетоха паметта на починалия предводител на църквата ни - Патриарх Неофит,, а отец Захарий Бозов отправи молитва за спасение на душата му. 


В предходния ден от форума "Иновативни методи и материали за преподаване на българската история и география на България в българските училища в чужбина" д-р Валентина Александрова-Кирова от Българското училище „Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон запозна колегите си с вече приложени от нея и колегите й нови методи при преподаване, осигуряващи вълнуващо пътуване във времето и пространството на децата от това българско училище. 


Докторантът от катедра "Етнология" на ПУ "Паисий Хилендарски" Виктория Недевска представи възможностите за иновации в преподаването чрез формите на нематериалното културно наследство. Самата тя, облечена в 150-годишна кюстендилска носия, демонстрира на практика как културното наследство може да бъде включено в методиката на обучение на децата от българските неделни училища. Интерес предизвика и представеното от нея проучване за шевицата като живот наследство.

Докторантката Виктория Недевска

В края на събитието доц. Адриана Любенова от ПУ "Паисий Хилендарски" връчи и сертификати за преминато обучение в рамките на форума, а всички участници си направиха обща снимка и си пожелаха час по-скоро да приложат на практика наученото по време на трите дни в Лисабон, както и да задълбочат контактите помежду си, за поддържат устойчива мрежата, създадена от Асоциацията на българските училища зад граница, а защо не – и да я разширяват.

Доц. Любенова връчва сертификат на Надежда Дамянова от БНУ Надежда - Франция

Очаквайте още репортажи и интервюта, реализирани от Радио България в рамките на образователния форум в Лисабон. 

Фото: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17

Български учители от цял свят се събират през април в Лондон

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...

публикувано на 10.02.25 в 07:10
Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20