От днес започва Великият пост, най-дългият в календара на Православната църква.
Първата и последната седмица се спазва строг пост и освен животинските и млечни храни, които са изключени през целия период на постене, не са позволени растителни мазнини като олио и зехтин.
На 25 март – Благовещение и 28 април – Цветница се позволяват и риба и безгръбначни, като охлюви, миди и др.
За да бъде спасителен, постът трябва да бъде благословен от свещеник, който дава и насоки как да се пости. Бременните жени, децата и хората със здравословни проблеми са освободени от постене или се въздържат от храни, които свещеникът определи.
Смисълът на поста е, чрез храната миряните да възпитават волята и въздържанието от лоши мисли и дела, за да могат да посрещнат с чисти сърца Светлото Възкресение Христово, което тази година се пада на 5 май.
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод Националната библиотека организира специални ателиета "Аз пиша на глаголица", в които деца от I до IV..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и Петдесетница, в срядата преди Неделя на Самарянката . Възпоменава се онзи момент в живота на..
На 13 май честваме паметта на св. мъченица Гликерия девица и свети мъченик Лаодикий. Света Гликерия била с благороднически произход. Сближила се с християни и се обърнала към истинската вяра. Претърпяла заради Христа жестоки..
На днешния ден, 21 май, почитаме светите равноапостолни царе Константин и Елена. Това са светият император Константин (306 – 337), получил от..
На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и..