"Аз съм яростен противник на избори "две в едно", защото това означава европейският дебат изобщо да не се състои в България дори в най-замърсения си, пропаганден вид" – заявява Кънев, за когото провеждането на нови парламентарни избори едва ли би довело до различен резултат, затова пък важните фигури в българската политика ще бъдат заети със "сглобяването" на следващото мнозинство и правителство, а не с важния дебат за следващите пет години, тъй като след европейските избори предстои формирането на новите европейски институции.
Този процес Радан Кънев определя като "много тънка търговия на постове срещу политики" и именно той ще предопредели политическите приоритети за петгодишен период. "И ние, които винаги сме били престъпно пасивни в тези отношения, този път ще отсъстваме напълно", предвижда евродепутатът от най-голямата група в ЕП.
Макар дебатът за Европа да е много закъснял в България, през последните две години важността на европейското законодателство сякаш вече започва да се осъзнава.
"Започнахме да говорим за баланса между европейски и национални политики, да разбираме, че Европейският парламент не е просто място, където се гласуват резолюции, а където се работи върху 2/3 от законодателството в ежедневието ни. Всичко това е тема на европейските избори."
Очакванията за възход на евроскептицизма в следващия Европейски парламент според българския евродепутат са силно преувеличени.
"Няма никаква новина по отношение на това как ще се позиционира следващият парламент и по отношение на единството на Европейския съюз, и по отношение на подкрепата ни за Украйна - твърди Радан Кънев, според когото обаче промяна може да се очаква в областта на икономическата и екологичната политика. – Много се пропуска фактът, че сред така наречените крайнодесни партии противниците на общата европейска политика в защита на Украйна са твърде малко. Най-крайната националистическа група "Идентичност и демокрация" въобще не е единна по тази линия."
Настоящият европарламент работи на принципа на центристко мнозинство между либерали, социалисти и ЕНП. Малкото въпроси, по които не се намира консенсус, показват наличие на стабилно резервно ляво мнозинство.
"Най-вероятно в следващия парламент резервното мнозинство ще е дясно. Но то ще си остане резервно, защото с "Идентичност и демокрация" никой не работи и това няма да се промени", прогнозира Кънев.
Повече за ролята на България и т.нар. малки държави в големия разговор за бъдещите европейски политики – чуйте в звуковия файл:
Кабинетът на премиера Росен Желязков оцеля и при втория вот на недоверие. Той беше внесен от партия МЕЧ, с подкрепата на "Възраждане" и "Величие" заради несправяне с корупцията. 130 депутати гласуваха "против", а "за" – 72-ма. За да бъде..
"България не поставя допълнителни условия към процеса и преговорите на Северна Македония с ЕС", каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването в София на форума "ЕС среща Балканите". Във форума участват европейският комисар по разширяването..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява човешките хромозоми по време на митоза, което досега се смяташе за невъзможно . Научният..
В брой 47 на предаването слушайте: Западно- и средноевропейският митрополит Антоний за работата сред българските общности зад граница и..
Млади изследователи постигнаха впечатляващо научно откритие в областта на клетъчната биология. Български екип публикува научна статия, в която проследява..
С премиера Росен Желязков обсъдихме плана на ЕС за нова стратегия за Черно море, която Еврокомисията ще представи скоро. Това съобщи комисарят по..