Светият Синод избра единодушно 54-годишният Врачански митрополит Григорий за наместник-председател на Светия Синод на Българската православна църква. Митрополит Григорий ще отговаря за избора на нов патриарх. Наместник-председателят на Светия синод ще изпълнява и задълженията на Софийски митрополит, заяви говорителят на синода Старозагорският епископ Киприан.
Изборът на нов предстоятел на Българската православна църква трябва да се организира и проведе в рамките на следващите 4 месеца. 9 от 13 митрополити могат да бъдат избрани за поста на патриарх. Според устава на БПЦ - те трябва да са навършили 50 години и да са били митрополити поне 5 години. Един от правоимащите, пловдивският митрополит Николай обяви, че няма да се кандидатира за патриарх.
"Не желая и няма да приема да бъда включван като кандидат за патриаршеския престол в процедурите, които Светият синод на Българската православна църква - Българска патриаршия предстои да проведе в съответствие с нейния Устав" - се посочва в съобщение на владиката в сайта на Пловдивската епархия.
"Още пред отворения ковчег на Негово Светейшество започнаха медийните интриги и инсинуации около наследяването на българския патриаршески престол. Едни и същи "експерти" по църковните въпроси, измежду които бивши разколници и агенти на Държавна сигурност, които и през 2013 г. бяха обсебили публичното пространство с нелепите си предсказания за това кой ще наследи блаженопочившия патриарх Максим, по същия богопротивен и богохулен начин започнаха отново да "кадруват" следващия български патриарх", заявява митрополитът.
На 2 юли отбелязваме празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна. По време на царуването на византийския император Лъв Велики (457 – 474 г.) в Цариград живеели двама братя сенатори – Галвий и Кандид. Двамата..
Първата годишнина от интронизацията на българския патриарх Даниил беше отбелязана днес в Рилския манастир. Стотици вярващи, духовници и официални лица от рано се стекоха в светата обител, за да почетат годишнината от възкачването му на..
На 1 юли празнуваме Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец от Търново в Рилския манастир и светите безсребреници Козма и Дамян от Рим. Великият светец и покровител на българския народ – преподобни Йоан Рилски..
На 1 юли празнуваме Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец от Търново в Рилския манастир и светите безсребреници Козма и Дамян..
На 2 юли отбелязваме празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна. По време на царуването на византийския..
Първата годишнина от интронизацията на българския патриарх Даниил беше отбелязана днес в Рилския манастир. Стотици вярващи, духовници и официални лица..