За поредно посегателство върху българин от Охрид - Яне Мургоски, сигнализира председателят на Фондация "Македония" Виктор Стоянов. Побоят е извършен от полицаи на македонската полиция в дома на Мургоски.
"В дома на пострадалия е била извикана полиция заради вербален битов скандал между него и 20-годишни мъже. Идвайки, полицията го е пребила. Побоят е продължил около 10 минути. За всичко има медицинска документация. Двама от полицаите - побойници, се намират в ареста. Бащата на пребития е македонски писател, българин, който издаде книга преди седмица за първото българско дружеството в Македония. Считам, че има връзка между този побой и писателската дейност на баща му, която е свързана с българите в Македония и тяхната борба за политически и човешки права", казва Стоянов.
Според в-к "24 часа" в полицейския бюлетин има съобщение за инцидента в Охрид от 18 март в 14,25 ч. Посочени са само инициалите на задържания Я.М. Тогава на ул. "Марко Цепенков" полицаи са задържали 46-годишния Яне Мургоски, "защото се отнасял агресивно към полицейските служители, които извършвали служебни действия", пише в бюлетина. При задържането бил извършен обиск, при който е намерена и иззета марихуана, твърди полицията.
Във връзка със случая Мургоски се оплакал, че полицаите са употребили прекомерна сила и той е получил тежки телесни повреди. "За инцидента е информиран прокурор и Отдела за вътрешен контрол, криминални разследвания и професионални стандарти при МВР.", допълват от министерството и обещават, че след цялостно документиране на случая, ще бъдат предприети мерки и евентуално повдигнато обвинение.
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..