Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„OMV Petrom“ поема проучването за газ в българската зона на Черно море

Снимка: OMV Petrom

Румънска компания „OMV Petrom“, която е част от австрийската OMV изцяло ще оперира офшорния блок "Хан Аспарух". Дружеството поема досегашното участие в концесията за издирване на газ, държано от френската "TotalEnergies“. Информацията е на „OMV Petrom“, предава БТА. 51% от акциите в румънското подразделение се държат от OMV, а 20 на сто - от румънското правителство. "Продължаваме да укрепваме позицията си в Черно море. Поехме ролята на оператор и ще продължим проучвателната дейност в периметъра "Хан Аспарух" в България", посочва "OMV Petrom“ в годишния си доклад.

Френската и румънската компании бяха партньори в българския сектор на Черно море. Блокът „Хан Аспхарух“ е с площ от 14 220 кв. км, и дълбочини до 2200 м. Намира се до румънския периметър "Нептун Дийп", където се очаква първи добив на газ през 2027 г. Концесията за проучване е от 2012 г. "TotalEnergies“ съобщи за откриването на запаси от нефт през 2016 г. След като испанската фирма "Repsol“ се отказа от своя дял от 30% в проекта, "TotalEnergies“ имаше 57%, а "„OMV Petrom" – 43%. През 2022 г. концесията за проучване бе удължена до 2024 г.

През 2023 г. генералният директор на "TotalEnergies“ за България Ив Лю Стънф заяви, че според оценките блокът "Хан Аспарух" има потенциал да произвежда 13 млрд. куб. м. газ годишно от две находища. Намерението бе да започнат проучвателни сондажи за природен газ в "Хан Аспарух" през второто тримесечие на 2024 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Активисти се обявиха за забрана на клетките за телета

Активисти от организацията “Невидими животни” и ангажирани с каузата граждани внасят в Народното събрание петиция, подписана от над 110 хил. души, с искането за забрана на клетките за телета. Те настояват за законодателна забрана на този подход и..

публикувано на 19.08.25 в 13:43

Бялото братство посреща Божествената Нова година

Последователите на духовния учител Беинса Дуно (Петър Дънов), известни като Бялото братство, посрещат на Седемте рилски езера Божествената Нова година на 19 август – Преображение Господне по стар стил. "Това централно събитие в християнството е свързано..

публикувано на 19.08.25 в 07:05

Краткотрайни валежи с гръмотевици и леко захлаждане

През нощта  над по-голямата част от страната облачността ще е значителна и на места, главно в Централна България, ще има валежи от дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад, в източните райони – от североизток. Във вторник..

публикувано на 18.08.25 в 19:05