На 25 декември 2001 г. в португалската столица Лисабон се създава Българската православна църковна община "Св. Иоан Рилски - Чудотворец". Формалният повод за това е преместването и преустройството на параклис от дома на Царица Иоанна (съпруга на цар Борис ІІІ и майка на последния български цар Симеон ІІ) в двора на българското посолство в Лисабон, след нейната смърт (29.02.2000 г.). Активната църковна дейност в параклиса започва през 2003 г., когато за енорийски свещеник е назначен отец Гоце Христов. В богослуженията участват както българи, така и представители на други националности – руснаци, украинци, молдовци.
И днес православният параклис на името на Свети Йоан Рилски привлича поклонници, а най-често в него влизат родителите и учениците от българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий", разположено в непосредствена близост но храма, в двора на българското посолство. В параклиса разговаряхме и с отец Захарий Бозов, който понастоящем извършва българските богослужения в Лисабон.
През ноември 2007 г., след дългогодишни усилия на няколко църковни настоятелства, църковната община на българите получава официална регистрация по закона за религиозните лица в Португалия, а през 2011 г., навръх Рождество Христово - и самостоятелен храм за безвъзмездно ползване, предоставен от католическата църква. Храмът се намира в лисабонския квартал Линда-а-Веля (Linda-a-Velha), в сграда от 1780 г.
"В храма извършваме нашите богослужения, тъй като в него могат да присъстват много повече хора, отколкото в този параклис - казва отец Захарий Бозов. - Храмът също носи името на Св. Йоан Рилски - Чудотворец. В параклиса служим обичайните утрини и вечерни богослужения, които се полагат. Всички, които имат възможност, могат да присъстват. Дори от посолството – посланикът и целият му екип присъстват на богослуженията.
Храмът в Линда-а-Веля е католически, но е преустроен в православен. Освещаването му е направено от митрополит Антоний. Като цяло той е заслуга на самите българи. Те са пожелали да имат храм и са го извоювали. Тогава свещеник тук е бил ставрофорен иконом отец Гоце Христов. По негова инициатива, на настоятелството и на българската общност, успява да бъде осигурен храмът. Слава Богу, от католическа страна ни го дават и така започва едно благоугодно дело Богу, за да може да има един малък оазис, както се казва, който не само българи, но и хора от други народности да посещават, да се молят и да намират утеха."
Адресът на храма в Лисабон е Av. Tomás Ribeiro 33, Linda-a-Velha, а на параклиса - R. Sacramento à Lapa 31.
Българска православна църква "Св. Йоан Рилски Чудотворец" в Португалия има и фейсбук страница, в която може да бъде намерена информация относно християнския начин на живот, снимки и съобщения за богослуженията в храма и параклиса.
Още снимки - вижте в галерията под публикацията.
Фото: Красимир Мартинов, facebook.com/bg.ortodox.lisboaСънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..