Живеем в динамични времена, в които границите между държавите постепенно се размиват и хората търсят възможности за реализация в различни кътчета на света. Българи пробват късмета си в чужбина, а чужденци избират да се установят в България, привлечени от красивата природа, по-спокойния начин на живот или други причини. Но какви са стъпките, които трябва да предприемат, и условията, на които трябва да отговарят чужденци – от страни от ЕС и от трети държави, които искат да започнат работа в България? С този въпрос, зададен от аудиторията на "Радио България", ние се обърнахме за компетентен отговор към Агенцията по заетостта. Оттам бяха така любезни да ни предоставят изчерпателна информация по темата, която ви представяме в по-синтезиран вид. Именно Агенцията по заетостта е институцията у нас, която предоставя информация, консултира и посредничи на търсещи работа лица и работодатели, които предлагат свободни работни места.
И така, кои са нормативните актове, които регламентират трудовата заетост на чужденци на територията на Република България?
Какви са условията за работа на чужденци от страни-членки на ЕС в България?
Освен на граждани на други страни-членки на ЕС, равен достъп до българския пазар на труда се предоставя и на граждани на държава-страна по Споразумението за ЕИП, или на Конфедерация Швейцария.
Изисквания към граждани от трети държави, за да работят в България:
Кога на чужденец – гражданин на трета държава, се разрешава достъп до пазара на труда в България?
Кои граждани на трети страни нямат право на достъп до пазара на труда в България?