Археологическият комплекс “Долината на тракийските царе” в град Шипка днес ще официално отваря врати.
"Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи в пълнота и да развие тракийската култура и изкуство в района на Казанлък", каза Галина Стоянова, кмет на общината.
В комплекса има изградена централна сграда, в която са поставени восъчните фигури на тракийските цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница. Там посетителите ще могат да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи.
Други атракции представляват тронната зала на двореца в античния град "Севтополис", холограмния екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, който посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе, игрите чрез триизмерна виртуална реалност.
В непосредствена близост до комплекса се намират гробниците "Грифони", "Хелвеция", "Голяма Косматка", "Оструша" и "Шушманец".В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..