Знаете ли какво е общото между Лили Иванова, Васил Найденов, Йорданка Христова, Богдана Карадочева, група "Диана експрес"? Всички тези знакови за страната ни изпълнители започват своя професионален път през 60-те и 70-те години на XX век и бележат създаването и развитието на популярната по онова време естрада. Това са и едни от най-плодотворните десетилетия за майстора на "шлагери" – композитора Тончо Русев. През 1965 година се ражда и Международният фестивал "Златният Орфей". И въпреки, че говорим за времето на властващ комунизъм и терминът естрада е привнесен в България от Съветския съюз, той носи в корена си западно значение – estrade от френски език или estradа от испански, и означава повдигната сценична платформа, обикновено на открито, за музикални и танцови изпълнения.
Естрадната музика е спомен, носталгия и връзка с миналото, с детството, копнеж по текстове, които ни утешават и вълнуват и до днес. В това ще се убедят тази събота (13 април) всички гости и приятели на Център "Българика" в Чикаго, САЩ.
"Българската естрада от 60-те и 70-те години" е заглавието на специална вечер, която ще срещне сънародниците ни и всички любители на световната музика с любими изпълнители, позабравени песни, а за някои и напълно неизвестни гласове, белязали времето на зараждане на българската поп музика. Организаторите обещават "завръщане" в една далечна романтика, когато въпреки "допотопната" звукозаписна техника, всичко е много истинско, живо и неподправено.
С помощта на съхранени до днес аудио и видеоматериали от миналото гостите ще имат свободата да пеят, да танцуват, да съпреживеят както те усетят родната музика.
Началото ще бъде дадено в 19.00 часа местно време с вход свободен в Център "БЪЛГАРИКА", 1120 Elmhurst Rd, Mt Prospect, IL 60056.
Добра възможност да влезем в ритъма на България преди Петия юбилеен фестивал на българската култура в Чикаго, който тази година е насрочен за 12 май в културния център.
Ученици от Първо българско училище "Св. св. Кирил и Методий" в Ковънтри участваха в обичая коледуване. "Нашите къщи бяха благословени от коледарите на училището ни! Благодарим им, че внесоха късче от България в дома ни с този обичай! Така..
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество "Българите в Албания" – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо бърдо , където живее компактно българско малцинство . Раздаването стана в присъствието на посланика..
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на фолклорни състави на българите зад граница. Срещата е насрочена за 7, 8 и 9 ноември в България...
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..