Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възкресение Христово преобръща представите за живота и смъртта

Врачанският митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод поздрави аудиторията на Радио България за Великден

7
Снимка: БГНЕС

Очакван с трепет и отбелязван с голяма тържественост, Великден е венецът на Христовото учение. За християните той е сбъднатото обещание за победата над мрака и безсмъртието на човешката душа.

С надеждата за спасение от преходното и тленното, Възкресение Христово вече трето хилядолетие продължава да изпълва сърцата на вярващите с упование в силата на истината и любовта. Както всяка година на този ден, тържествената пасхална литургия започва късно вечерта на Велика събота, а православните храмове са препълнени с хора от всички възрасти:


"Пасхална нощ, свята нощ! А колко тържествено и колко красиво е богослужението на Пасха! И какви дълбоки идеи съдържа то!" – отбелязва професор Иван Денев в статия за пасхалното богослужение на сайта Православието. – Канонът от Велика събота обединява печалното с радостното, унинието с тържествеността. С него фактически завършва съботното богослужение и започва пасхалното. Канонът описва състоянието на човечеството, когато една част от него, в лицето на старозаветните праведници, чества победата на Спасителя над смъртта и ада, и друга част – в лицето на апостолите и учениците Христови, все още в дълбоко униние и скръб."


Изпълнени с благовоние от тамян, напомнящ мирото на жените мироносици, посрещнали първи вестта за Възкресението, храмовете малко преди полунощ символично потъват в мрак. Когато часът наближи, свещенослужителите излизат отвън със запалени свещи и точно в полунощ възвестяват Светлото Христово Възкресение с думите:

"Дойдете, приемете светлина от незалязващата Светлина, и прославете Христа, Който възкръсна от мъртвите".

При възгласа на възглавяващия богослужението "Христос воскресе!", камбаните започват да бият тържествено и миряните отговарят на поздрава с "Воистину воскресе!”. Малко след христосването (размяната на поздрава за Възкресението) голяма част от множеството се разотива, за да останат черкуващите се от енорията.


Най-тържествена и благолепна е пасхалната служба в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където всяка година богослужението се оглавява от Българския патриарх.

За първи път от новата ни история обаче посрещаме най-светлия християнски празник без патриарх. Негово светейшество Неофит ни напусна броени дни преди Великия пост и временно за Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол беше избран Врачанският митрополит Григорий.


В навечерието на най-почитания християнски празник Великден Негово Високопреосвещенство се обърна към многобройната аудитория на Радио България с думите:


"Пожелавам на всички едно наистина достойно посрещане на Празника на празниците – Пасха Христова – Великден! Това е Възкресение Христово – Възкресението, което преобърна света и представите на много хора за това какво следва след смъртта. Господ Иисус Христос възкръсна самовластно от мъртвите, победи смъртта и дарува живот вечен на всички нас. Това е наистина Празник на празниците, Тържество на тържествата, най-великата радост за всички човеци. Нека наистина осмислим какво се случва на този ден, защото само тогава ние ще съумеем наистина да празнуваме. Да празнуваме не по светски – на трапези, а да празнуваме с духовна радост! Да ликуваме и да прославим Бога за тази велика милост за нас човеците!" – отбеляза митрополит Григорий специално за Радио България.

Пасхалната утриня завършва със "Слово на Св. Йоан Златоуст", в което всички "постили и непостили" са призовани на Божията трапеза, за да "прегърнат Христовата любов” чрез причастието. След службата миряните си разменят боядисани в червено яйца – символ на Възкресението, и козунаци.


Накрая всички се прибират по домовете си със запалена свещ, за да осветят домовете си с Благодатния огън на Възкресението.

Снимки: БГНЕС, Дарина Григорова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар - 7 май 2025 г.

На 7 май Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, еп. Некрески. Свети мъченик Акакий е роден в Кападокия, живял през III век и бил стотник в мартисийския полк. При преследването на християните от..

публикувано на 07.05.25 в 06:00

Най-старата икона в България е с образите на св. Георги и св. Димитър

В народните вярвания свети Георги е по-малкият брат близнак на свети Димитър . Етнографите ги описват катохристиянизирани образи на митични юнаци. Силни, ловки, бързи те са победоносни, прескачат планини и морета, освобождават водата и заробени..

публикувано на 06.05.25 в 09:10

Църковен календар - 6 май 2025 г.

На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги постъпил на служба в императорската войска и едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на..

публикувано на 06.05.25 в 06:00