Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат повишаване на разходите за отбрана и по-високи заплати за военните

Атанас Запрянов
Снимка: БГНЕС

Искаме повишение на военните разходи, ако е възможно, до 2,5% от БВП, заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. 

"Знаем, че в НАТО, сега на срещата на високо равнище, 2% ще се считат за минималните разходи за отбрана. Необходимо е да направим тези допълнителни разходи в хора. Получава се парадокс, че в един момент ще имаме модерна техника, а няма да имаме личен състав".

Въпросът за наборната военна служба не стои на дневен ред пред политиците, но е на дневен ред като дискусия, добави Запрянов.

Имаме въоръжение и техника за военновременните формирования, остава да се направят законовите стъпки, за да може да готвим резерва, каза началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов. Двамата присъстваха на честването на 112-тата годишнина от основаването на Военната академия „Г. С. Раковски“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 9 септември 2025 г.

В "България днес" на 09 Септември слушайте: 02:13 - Актуално от България и сънародниците по света 15:24 – Финалистът от Откритото първенство на Съединените щати по тенис за младежи Александър Василев с първи думи на родна..

публикувано на 09.09.25 в 19:00

Не се очакват съществени промени на температурите

В сряда  минималните температури ще са от 13 до 18°, в София – 15°. През деня ще преобладава слънчево време, с разкъсана средна и висока облачност. Изолирани слаби превалявания ще има само в планините. Ще духа слаб, в Източна България до умерен..

публикувано на 09.09.25 в 18:30

Мисия на Международния валутен фонд идва в България

Мисия на Международния валутен фонд ще посети България като част от ежегодния преглед на българската икономика, съобщи фондът в прессъобщение. Екипът на организацията, ръководен от Фабиан Борнхорст, ще посети София в периода 10-23 септември 2025..

публикувано на 09.09.25 в 17:35