Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев осъди ескалацията на напрежението в Близкия изток

Румен Радев
Снимка: БТА

Президентът Румен Радев следи със загриженост развитието на конфликта в Близкия изток и осъжда ескалацията на напрежението, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Според него всички страни трябва да се въздържат от по-нататъшна употреба на сила.

Държавният глава е в постоянен контакт с правителството и службите за сигурност за гарантиране на живота и сигурността на българските граждани в района и при необходимост за тяхната евакуация, се казва още в съобщението.

МС: Няма постъпили искания за евакуация на български граждани след атаката срещу Израел

Междувременно високопоставени политици у нас изразиха позиция относно иранската атака срещу Израел.

Категорично осъждам неприемливата въздушна атака на Иран срещу Израел. Необходима е незабавна деескалация в Близкия изток и установяване на траен мир”, написа във фейсбук страницата си вътрешният министър Калин Стоянов.

Осъждам остро дръзкото нападение с ракети и дронове, което Иран предприе спрямо Израел тази нощ”, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Смятаме атаката за безотговорна и неоправдана, опасна за мира и сигурността в целия регион”, се казва в позиция на “Продължаваме промяната”.

Според лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов външната ни политика прилага двойни стандарти: “Терористичната израелска атака срещу иранското посолство в Дамаск беше подмината с пълно мълчание, докато закономерният и очакван ирански отговор към Израел беше незабавно осъден от МВнР.”
От БСП призоваха за въздържане и предотвратяване на по-нататъшна ескалация на конфликтите в Близкия изток, както и за постигане на устойчив мир




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От МВнР предупреждават за национална стачка в Белгия на 25 юни

МВнР предупреди, че на 25 юни 2025 г. в Белгия ще се проведе национална стачка, организирана от обединените синдикати. Във връзка с планираните протестни действия всички заминаващи полети от международното летище "Завентем" в Брюксел са отменени, а за..

публикувано на 24.06.25 в 18:36

МВнР: Опасенията ни спрямо РСМ са свързани с правото на българите на самоопределение

Министерството приема за сведение съдържанието на Доклада на Комисията по външни работи (AFET) на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония, включително оценките и констатациите относно състоянието на европейската интеграция на..

публикувано на 24.06.25 в 15:58

Предвижда се рязко увеличение на размера на таксите за българско гражданство

Министерството на правосъдието предлага изменение на Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието. Целта е да се актуализира размерът на държавните такси,..

публикувано на 24.06.25 в 14:03