Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Снимка: издателство „Изток-Запад“

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори предавана от поколение на поколение. Красивите изображения са дарявани както по лични, така и по други поводи, каквито са християнските празници Рождество и Възкресение Христово. България се оказва една от първите държави в Европа, които позволяват изпращането и производството на пощенски картички – тази традиция започва още от 1879 година, веднага след Освобождението. 

Историята на великденско-пролетните картички в България е разказана в книга от д-р Петър Величков – литературен историк, журналист и поет. Първата българска великденска картичка в неговата колекция е от 1898 година – цветна литография на сцена на Христовото Възкресение в серия от картини. Текстът на лицевата страна гласи: "Христос Воскресе!". Отпечатана в гр. Самоков от издателство "Братя Лесичеви".

В богато илюстровано издание, озаглавено "Великденски и пролетни картички от Третото българско царство“ (1878-1946), изследователят помества както картички, произведени на Запад в специални тиражи за България, така и рисувани от български художници и отпечатвани в специализирани детски книги и списания.

Още подробности за това как се е променял обликът на пощенската картичка, ще откриете в публикация от колекцията на Радио България, посветена на първите великденски картички в България:

Снимки: издателство „Изток-Запад“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56