Експозицията включва снимки, архивни документи, откъси от дневници и лични вещи на кралица Мария, както и традиционни костюми, носени от румънския елит.
Изграждането на "Двореца" започва през 1924 г., като лятна резиденция на кралица Мария Единбург. Кралицата посещава за първи път Балчик през 1921 г. в компанията на сина си принц Николай, очарована е от красотата на залива и три години по-късно започва строителството замъка, който тя нарича с турското име „Tenha Yuva” ("Уединеното гнездо"). Окончателно комплексът обединява 46 сгради на площ от 320 дка. През 1931 г. за нуждите на кралския двор и румънските туристи е създадено и летище Балчик.
Президентът на ДАР Александра Брутаро каза, че работи по исторически проекти, свързани с кралица Мария, защото е една от любимите ѝ исторически личности. Партньори на изложбата са Държавният архив на Румъния, Националният исторически музей на Румъния, музеите в Бран и Яш и частни колекции.
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
В първия епизод на "Мост на вярата" гостуваме на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний . Пред Дарина Григорова и Александра Карамихалева той разказва за социалната функция на Българската православна църква и взаимодействието ѝ с..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461..
На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни..