Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плувният маратонец Петър Стойчев прекоси Гибралтарския проток

Снимка: Sport PR Events Managment

Петър Стойчев стана първият българин, преплувал протока Гибралтар по правилата на Oceans seven без неопрен. Стойчев измина разстоянието от 16,4 км. между скалите от европейския бряг в испанския град Тарифа до африканския бряг в Мароко за 3 ч. и 46 минути.

Той е първия български плувец, завършил успешно три от седемте най-трудни маратона в света, сформиращи Oceans seven.  Преди това преплува Ламанша и протока Кук в Нова Зеландия. Останалите маратони от Oceans seven са Северният канал между Ирландия и Шотландия, протокът Цугару в Япония и каналът Каталина между остров Санта Каталина и Лос Анджелис. 

"През май планирам да преплувам канала Молокай в Хавай, най-дългия и тежък маратон от седемте!", написа Стойчев във Фейсбук.


Петър Стойчев бе избран от Международната федерация по плуване (World Aquatics) да бъде част от екипа на техническия комитет по плуване на Олимпийските игри в Париж. За първи път българин е номиниран в тази роля за най-големия спортен форум. И




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 10 октомври 2025 г.

В "България днес" на 10 октомври слушайте: 01:40 – Актуално от България и сънародниците по света 13:14 – По съседски – обзор на всичко по-важно от Балканите през седмицата 23:52 – Отзвук от парламентарните избори в..

публикувано на 10.10.25 в 19:00

Времето в почивните дни – от облаци и валежи до слънчево

В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи над Северна България през деня северозападният вятър ще се усили и ще бъде умерен до силен. Преди..

публикувано на 10.10.25 в 18:15

Три нови електрически локомотива влизат в експлоатация

Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София-Бургас, а един – по линията София-Русе. Новите машини са..

публикувано на 10.10.25 в 15:35