Втората по големина общност на сънародници в Япония регистрира първото българско образователно дружество в Япония - читалище „Кокиче“.
Българската общност в региона Кансай е втората по големина и концентрация след тази в Токио, уточняват от българското посолство в Токио. "От 2017 г. представители на общността започват да провеждат редовни срещи веднъж месечно. Постепенно се стига до идеята за провеждане на занимания по български език, като основна заслуга за това имат г-жа Боряна Фукумото и г-жа Нина Камбурова. През май 2023 г. стартират и първите занятия веднъж седмично. В резултат на високата посещаемост, през март 2024 г. се стигна до официална регистрация на първото българско образователно дружество в Япония - читалище "Кокиче".
Дружеството наброява вече 50-ина членове – семейства и студенти от 4 различни области в Кансай - Осака, Киото, Хього и Нара.
Близо 15 деца на възраст от 2 до 12 години посещават дейностите в читалището.
А там се учат на четене и писане на български език, разучават български песни и стихотворения, подготвят пиеси на български език. Естествено не липсват и уроци по народни танци, както и дискусии по история на България и други теми.
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..