Специалистите от етнографския отдел на музея ще покажат традиционни техники и начини за украсяване на великденските яйца, разпространени в областта.
Изписването на великденски яйца с писалка и восък е вековна традиция, запазена в Чепинско. От музея посочват, че всеки посетител трябва да си донесе варено яйце, пчелен восък, битова свещ (за двама) и под вещото ръководство на етнографите сам ще изпише и отнесе в дома си сътвореното от собствените му ръце. Работилницата ще бъде отворена от 10.00 до 15.00 часа.
Повече за традицията на писаните яйца и символиката на изобразяваните орнаменти прочетете в материалите от колекцията на Радио България:
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..
Атанасовден, наричан още и "сред зима" в народния ни календар, е празник, в който православната църква и фолклорните ни традиции отдават почит на свети Атанасий Велики – александрийски архиепископ и борец срещу арианството (църковна ерес, отричаща..
Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедан и и се отличава т със запазен ия си бит, пъстър..