Галерия и музей The Wilson в британския град Челтнъм показва уникална колекция от картини на български емигрант, който в продължение на дълги години е живял и работил на Острова. Експозицията съдържа творби на Амедео Модиляни, Ванеса Бел, Пабло Пикасо, Дънкан Грант и други големи имена в изобразителното изкуство, съобщава в. Дневник.
Ценната художествена сбирка е собственост на българина Матей Радев. През 1950 г. сънародникът ни бяга от тоталитарния режим в България и след опасно пътешествие се установява в Лондон, където работи като санитар в болница. Именно там Матей се запознава с хирурга и активист за правата на хомосексуалните Патрик Тревър-Роупър, който въвежда българина във висшето английско общество.
С помощта на британския хирург Матей Радев е нает в галерия "Робърт Уелингтън". Там той се научава да изработва рамки за картини и се свързва с някои от най-големите художници на двадесети век.
Това, което днес се знае за Колекцията Радев е, че е била започната от британските колекционери и критици Еди Саквил-Уест и Иърдли Нолис. През 1991 г. Нолис я завещава на Радев, който също я обогатява и в един момент картините достигат до 800 броя.
След смъртта на Матей Радев през 2009 г. колекцията му е представена в различни британски галерии. В момента картини, които са били негова собственост, са изложен в галерията The Wilson в град Челтнъм, където могат да бъдат разгледани до началото на септември 2024 г.
Снимки: „Българи в Лондон“, БТАКонцертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..