Проект, финансиран от България, ще повишава капацитета на служителите в администрацията на Община Булчиза, Източна Албания за развитието на селския и планинския туризъм в региона, в който живее и немалка част от българското национално малцинство в страната.
Началото на проекта беше поставено на официална церемония в град Булчиза от българския посланик в Тирана Ивайло Киров и от кмета на местната община Фестиме Мьещри.
След като благодари за българската подкрепа, в своята фейсбук страница Фестиме Мьещри написа, че дейностите по проекта са в синхрон с усилията, които общината полага за насърчаване на туристическия сектор, който е ключов за устойчивото развитие на икономиката и създаването на нови работни места в района. "Подобряването на капацитета на местната администрация е необходимо условие за осигуряване на успешен процес на планиране и развитие на агротуризма и туризма на местно ниво" – посочи кметът на Булчиза.
На добър час и много посетители на този „уникален и прекрасен планински регион“, пожела на свой ред посланикът ни в Албания Ивайло Киров. На представянето на проекта присъстваха и представители на българското национално малцинство от историко-географската област Голо бърдо, начело с Ахмет Бала – председател на дружеството „Българите в Албания“ и Рази Рама – председател на Етно-културното спортно дружество „Голо бърдо“.
Проектът в Булчиза се реализира чрез финансовата подкрепа на инструмента "Българска помощ за развитие", който е неразделна част от общата политика на Европейския съюз за гарантиране на сигурност в глобален план, чрез постигане на устойчиво развитие и икономическа интеграция на съседни страни и региони. Българската помощ за развитие отразява и географските външнополитически приоритети на страната ни, основаващи се на традиционните исторически, икономически и културни връзки и на географската близост със страните партньори. Във фокуса на тези приоритети попада и подпомагането на страните от Западните Балкани, в т.ч. на Албания, където българите са официално признати за национално малцинство от 2017 г.
Вижте още:
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат изпълнени и се надяваме в Сърбия да настъпи промяна", казаха пред агенцията протестиращи от двата..
В Берлин, където е седалището на Западно- и Средноевропейската епархия, е една от най-големите български общности на Стария континент. Свързва ги катедралният храм "Цар Борис Покръстител“, където сънародниците ни се събират всяка неделя и на големите..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не..