С диктовка, посветена на 24 май, ще започнат честванията на 20-ата годишнина от създаването на българското неделно училище "Св.Св.Кирил и Методий" в Атина, Гърция. Диктовката ще се проведе на 10 май от 18:00 часа в сградата на школото на ул. „Лиосион“ 117.
Чрез диктовката учениците ще могат да проверят знанията си по български език, както и да тестват как са с правописа и пунктуацията. Освен това те ще засвидетелстват уважение и почит към своите учители, към българското слово и култура, които България чества всяка година на 24 май.
Заявка за участие в диктовката може да бъде направена на имейла bnubuuditeli@gmail.com, информират от училището в Атина.
Освен това, всички ще могат да участват в урока по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на Министерството на образованието и науката, който ще бъде изнесен от гл. ас. д-р Радостина Стоянова от Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН и представител на Белградския университет.
Училище "Св.св. Кирил и Методий" е първото българско средище за изучаване на български език и разпространение на българската култура в Атина. То е естествено продължение на основаното по инициатива на родители и педагози през 2002 г. и просъществувало само няколко месеца неделно училище „Васил Левски”.
През годините училището работи под юрисдикцията на различни български културно-просветни организации, а през учебната 2008-2009 г. Културно-просветното дружество „Будители“ разширява дейността му като освен роден език, история и култура, децата участват и в извънкласни дейности – рисуване и приложно изкуство, народни танци и художествено слово.
Организирана е и училищна библиотека, а финансовата подкрепа е осъществена с включването на училището в Националната програма "Роден език и култура зад граница". От учебната 2012/2013 година училището е одобрено и е част от списъка на българските неделни училища в чужбина на МОН.
Вижте още:
На 12 февруари, в уютното пространство на галерия "България" в сърцето на Рим, ще се съберат сънародници и италианци, за да си спомнят за един български лечител , който с упоритост и посвещение успява да промени живота на хиляди хора. Негово откритие за..
Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..